SEWERIN – rodzina na tropie sukcesu

Pierwsze pokolenie – czas założycieli …

 

W roku 1908 Hermann Sewerin w wieku 24 lat założył w Gütersloh mały warsztat ślusarski, w którym początkowo wytwarzał zamki, klamki, szyldy drzwiowe oraz rzeźby nagrobkowe. Po I wojnie światowej Hermann Sewerin produkował wirówki do mleka („Gütersloher Sahna”) oraz gaźniki do samochodów i motocykli („Einhorn”).

Pod nazwą „Sewerin’s Vulkan” Hermann Sewerin wspólnie z bratem Fritzem Sewerinem wyprodukował fajkę skonstruowaną i opatentowaną przez trzeciego z  braci Wilhelma. Do produkcji fajek Hermann Sewerin założył firmę Vulkan-Werk GmbH, która została wpisana do rejestru handlowego 9 października 1923 roku.


Często występujące w tamtych czasach wypadki w kopalniach sprawiły, że Hermann Sewerin wpadł na pomysł opracowania „czujnika do wykrywania gazów kopalnianych”. 8 października 1931 r. Reichspatentamt ( Krajowy Urząd Patentowy) opatentował jego czujnik gazu. Wynalazek ten stał się kamieniem węgielnym dzisiejszego znaczenia firmy.

 

Drugie pokolenie – od zakładu rzemieślniczego do przemysłowego …

 

Na początku lat 30. do firmy dołączyli trzej synowie założyciela firmy: Paul, Heinz i Willy Sewerin. W roku 1933 Paul Sewerin – na zlecenie miejskiego zakładu gazowo-wodociągowego w Fuldzie – przeprowadził pierwsze systematyczne badanie sieci gazowych. Nazwa „Sewerin” stała się znana w zakładach gazowych. Z tego powodu 30 grudnia 1936 r. firma Vulkan-Werk GmbH została przekształcona w firmę Hermann Sewerin.


Po wczesnej śmierci Hermanna Sewerina w 1941 roku firmę nadal prowadzili trzej synowie, którzy po zakończeniu II wojny światowej przeistoczyli zakład rzemieślniczy w przedsiębiorstwo przemysłowe. Z biegiem lat asortyment produktów i usług, oferowanych przede wszystkim przedsiębiorstwom zajmującym się dostarczaniem wody i gazu, był stale rozszerzany.

Trzecie pokolenie – innowacyjność i przemiany … 

 

Od połowy lat  60. do  70. XX wieku do przedsiębiorstwa dołączyło trzecie pokolenie: Peter Sewerin – syn Willy'ego Sewerina – i Hermann Sewerin – syn Heinza Sewerina (†1975). Paul Sewerin zmarł w 1980 roku.


Przeprowadzka do nowej siedziby przy ulicy Robert-Bosch-Straße w 1991 roku nie tylko podziałała na przedsiębiorstwo jak kuracja odmładzająca, ale również dostosowała je pod względem organizacyjnym do wymagań nowego tysiąclecia. W 1998 roku Willy Sewerin – po ponad 60-letniej pracy – przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Czwarte pokolenie – globalizacja i nowe rynki …

 

Nastąpiło otwarcie szybko rozwijającego się rynku chińskiego, a firma Sewerin zajęła czołową pozycję w Kraju Środka jako sprawdzony partner firm dostarczających gaz i wodę. Dr Swen Hermann Sewerin – wnuk Willy'ego Sewerina i syn Petera Sewerina – pracuje w przedsiębiorstwie od 2001 roku, a w sierpniu 2004 zostaje kolejnym członkiem zarządu. Dołączenie do przedsiębiorstwa czwartego pokolenia jest kontynuacją tradycji tej rodzinnej firmy.